# Maths is the compulsory subject in different education field. It is also necessary for various jobs in Pakistan. We provides Mcqs bases online quiz in different topics such as Basic Maths, Numbers, Root & Cube, Equation, Fraction, Average, Triangle, Distance, Simplification, Ratio, Square Root, Percentage and Decimals etc which will help you to improve your knowledge. Attempt the Free Online Test Quiz below which is sequentially given according to different topics.

Maths Arithmetic Test.13

**Quiz Instructions:**

- There will be 20 multiple choice question in this online test.
- Answer of the questions will change randomly each time you start this test.
- Practice this test at least 3 times if you want to secure High Marks.
- At the End of the Test you can see your Test score and Rating.

1 / 20

**Masood purchased a plot for Rs. 8,000. He sells the plot to Aftab at a profit of 20%. Aftab in turn sells that plot to Zahid at a loss of 20%. The plot costs Zahid ?**

8000 x 20 / 100 = 1600 (so Masood earns 1600 profit (20%)

Aftab Purchase plot at 8000 + (20% which is 1600 ) = 9600

20% of 9600 = 1920 (Loss of Aftab)

So The plot costs Zahid: 9600 -1920 = **7680**

8000 x 20 / 100 = 1600 (so Masood earns 1600 profit (20%)

Aftab Purchase plot at 8000 + (20% which is 1600 ) = 9600

20% of 9600 = 1920 (Loss of Aftab)

So The plot costs Zahid: 9600 -1920 = **7680**

2 / 20

**If a car is sold for Rs..50000 the profit is 17 percent, what would be profit percentage if sold for Rs. 47000?**

Solution

Profit = 17 %

Sp of car = Rs 50000

Cp = sp/1 + .profit percentage

Cp = 50000/1+.17

Cp= 50000/1.17= Rs 42735.04

Now he wants to sell at Rs 47000

New sp = Rs 47000

Profit sp-cp = 47000-42735.04 = Rs 4264.96

Profit % = profitx100/cp

Profit % = 4264.96×100/42735.04 = 9.98 %

New profit % = 9.98

Solution

Profit = 17 %

Sp of car = Rs 50000

Cp = sp/1 + .profit percentage

Cp = 50000/1+.17

Cp= 50000/1.17= Rs 42735.04

Now he wants to sell at Rs 47000

New sp = Rs 47000

Profit sp-cp = 47000-42735.04 = Rs 4264.96

Profit % = profitx100/cp

Profit % = 4264.96×100/42735.04 = 9.98 %

New profit % = 9.98

3 / 20

**If the average marks of three batches of 55, 60 and 45 students respectively is 50, 55, 60, then the average marks of all the students is:**

55 students get average marks of 55%.

so 55*50=2750

similarly 60*55=3300

& 60*45=2700

now total no of marks obtain by all students of three batches= 2750+3300+2700=8750/=

Total no of students= 55+60+45=160.

By dividing total marks on each student , we get average marks obtain by each student

so 8750/160 = **54.68**

55 students get average marks of 55%.

so 55*50=2750

similarly 60*55=3300

& 60*45=2700

now total no of marks obtain by all students of three batches= 2750+3300+2700=8750/=

Total no of students= 55+60+45=160.

By dividing total marks on each student , we get average marks obtain by each student

so 8750/160 = **54.68**

4 / 20

**Two automobiles are 150 kilometers apart and traveling toward each other. One automobile is moving at 60km/h and the other is moving at 40km/h mph. In how many hours will they meet?**

One moves at 60km/h, so in an hour, he’ll travel 60km

The other moves at 40km/h, so in an hour, he’ll travel 40km

This is towards each other, so, in an hour, we can say that they’ll get 60+40=100km closer.

This means that they get closer at 100km/h

Given that we have the distance of 150km, and the speed of closure at 100kmh, we can now use the equation

S=D/T

Rearrange to find T (times both sides by T)

S x T = D (now divide both sides by S)

T=D/S

Time = 150km divided by 100km/h

**Time = 1.5 hours**

One moves at 60km/h, so in an hour, he’ll travel 60km

The other moves at 40km/h, so in an hour, he’ll travel 40km

This is towards each other, so, in an hour, we can say that they’ll get 60+40=100km closer.

This means that they get closer at 100km/h

Given that we have the distance of 150km, and the speed of closure at 100kmh, we can now use the equation

S=D/T

Rearrange to find T (times both sides by T)

S x T = D (now divide both sides by S)

T=D/S

Time = 150km divided by 100km/h

**Time = 1.5 hours**

5 / 20

**The average of first 10 even numbers is___________?**

6 / 20

**The average of 11 numbers is 10.9. If the average of first six is 10.5 and that of the last six is 11.4 the sixth number is_____________?**

Sum of 11 numbers = 11×10.9 = 119.9

Sum of 1st 6 numbers = 6×10.5 = 63

So, sum of last 5 numbers = 119.9-63 = 56.9

And sum of last 6 numbers = 6×11.4 = 68.4

Hence sixth number will be = 68.4-56.9= 11.5

Sum of 11 numbers = 11×10.9 = 119.9

Sum of 1st 6 numbers = 6×10.5 = 63

So, sum of last 5 numbers = 119.9-63 = 56.9

And sum of last 6 numbers = 6×11.4 = 68.4

Hence sixth number will be = 68.4-56.9= 11.5

7 / 20

**The average of first ten prime numbers which are odd is____________?**

The odd primes :-

3 , 5 , 7 , 11 , 13 , 17 , 19 , 23 , 29 , 31

Average = 3+5+7+11+13+17+19+23+29+31/10

= 158/10

= **15.8**

The odd primes :-

3 , 5 , 7 , 11 , 13 , 17 , 19 , 23 , 29 , 31

Average = 3+5+7+11+13+17+19+23+29+31/10

= 158/10

= **15.8**

8 / 20

**The average of first 10 natural numbers is____________?**

Sum of 10 natural no. = 110/2 = 55

Average = 55/10 = 5.5

Sum of 10 natural no. = 110/2 = 55

Average = 55/10 = 5.5

9 / 20

**The average of first 10 odd numbers is_____________?**

Sum of 10 odd no. = 100

Average = 100/10 = 10

Sum of 10 odd no. = 100

Average = 100/10 = 10

10 / 20

**The average of 1st 3 of 4 numbers is 16 and of the last 3 are 15. If the sum of the first and the last number is 13. What is the last numbers?**

A + B + C = 48

B + C + D = 45

A + D = 13

A – D = 3

A + D = 13

2D = 10

D = **5**

A + B + C = 48

B + C + D = 45

A + D = 13

A – D = 3

A + D = 13

2D = 10

D = **5**

11 / 20

**The average age of three boys is 15 years and their ages are in proportion 3:5:7. What is the age in years of the youngest boy?**

3x + 5x + 7x = 45

x =3

3x = **9**

3x + 5x + 7x = 45

x =3

3x = **9**

12 / 20

**The average of 9 observations was 9, that of the 1st of 5 being 10 and that of the last 5 being 8. What was the 5th observation?**

1 to 9 = 9 * 9 = 81

1 to 5 = 5 * 10 = 50

5 to 9 = 5 * 8 = 40

5th = 50 + 40 = 90 – 81 = **9**

1 to 9 = 9 * 9 = 81

1 to 5 = 5 * 10 = 50

5 to 9 = 5 * 8 = 40

5th = 50 + 40 = 90 – 81 = **9**

13 / 20

**The average of first five prime numbers greater than 20 is____________?**

23 + 29 + 31 + 37 + 41 = 161/5 = **32.2**

23 + 29 + 31 + 37 + 41 = 161/5 = **32.2**

14 / 20

**The average age of 8 men increases by 2 years when two women are included in place of two men of ages 20 and 24 years. Find the average age of the women?**

20 + 24 + 8 * 2 = 60/2 = **30**

20 + 24 + 8 * 2 = 60/2 = **30**

15 / 20

**The average salary of workers in an industry is Rs.200 the average salary of technicians being Rs.400 and that of non-technicians being Rs.125. What is the total number of workers?**

16 / 20

**A team of eight entered for a shooting competition. The best marks man scored 85 points. If he had scored 92 points, the average scores for. The team would have been 84. How many points altogether did the team score?**

8 * 84 = 672 – 7 = **665**

8 * 84 = 672 – 7 = **665**

17 / 20

**The average age of M boys is ‘b’ years and of ‘n’ girls ‘c’ years. The average age of all together is_________?**

18 / 20

**The average age of a husband and a wife is 23 years when they were married five years ago but now the average age of the husband, wife and child is 20 years(the child was born during the interval). What is the present age of the child?**

28 * 2 = 56

20 * 3 = 60

**4 years**

28 * 2 = 56

20 * 3 = 60

**4 years**

19 / 20

**A batsman in his 17th innings makes a score of 85 and their by increasing his average by 3. What is his average after the 17th innings?**

16x + 85 = 17(x + 3)

x = 34 + 3 = **37**

16x + 85 = 17(x + 3)

x = 34 + 3 = **37**

20 / 20

**In a hostel there were 100 students. To accommodate 20 more students the average is decreased by rupees 5. But total expenditure increased by Rs.400. Find the total expenditure of the hostel now?**

100x + 400 = 12(x – 5)

x = 50

100 * 50 + 400 = **5400**

100x + 400 = 12(x – 5)

x = 50

100 * 50 + 400 = **5400**